Genel

Batmanlı çiftçiler mercimek hasadından memnun

Batman'da yaşanan bol yağışlı bahar mevsiminin ardından sıcak günlerin başlaması ile bu senenin kırmızı mercimek hasadı başladı. Rekolteden umutlu olduklarını belirten Recepler (Receba) köyündeki çiftçilerden Salih Karahan, hasat mesaisinin sürdüğünü belirterek, verimin bu sene geçen seneye oranla yüksek olduğunu söyledi.

Batmanlı çiftçiler mercimek hasadından memnun

8 Haziran 2020 14:18
-A

+A

"Zirai mahsuller bütün insanlığa aittir"

Zirai ürünlerin verimi bütün insanlığı etkilediğini belirten çiftçi Mehmet Salih Karahan, "Bu sene yağışların bol olması nedeniyle mercimek çok iyi yetişti. Havaların ısınmasıyla mercimeklerimizi bu sene de biçtik. Tam kuruyana kadar tarlada bekletiyoruz. Kuruduğu zaman (patoz) biçer makinasına koyacağız inşallah. Ziraat bütün insanlığa aittir. Ziraat olmazsa bütün insanlar bundan zarar görür ve etkilenir. Bunun için herkesin ziraat mahsulleri için dua etmesi gerekir." diye belirtti.

Karahan, "Arpalarımızın da birkaç güne kadar zamanı gelecek ve biçer makinalarımız geldiği zaman 10-15 gün içinde arpalarımızın da hasadını bitireceğiz inşallah. Benim kendi arazilerimle beraber, toplamda 100 dönüme yakın icare (kiralık) ederek hepsini mercimek ektim. Köyümüz dağlık olduğundan çevremizdeki köyler gibi arazisi yok. Allah Teâlâ bu Coronavirus hastalığını en kısa zamanda bütün Müslümanların içinden kaldırsın ve darda olanlara da ferahlık versin inşallah." dedi.

"Ilısu barajından dolayı ekinlerimiz biraz geç çıktığından gelecek sene biraz daha geç ekeceğiz"

Baraj suyunun yükselmesinden dolayı bu sene mercimeklerin geç kuruduğunu söyleyen çiftçi Kahraman Budakar, "Geçimimizi çiftçilik ve hayvancılıkla sağlıyoruz. Bu seneki hasadımız bereketli ve iyidir. Şu anda havaların ısınmasıyla, vakti geldiğinden mercimeklerimizi biçiyoruz. 10 gün sonrada inşallah öğüteceğiz. Sonrada koyularımızı tarlaya salacağız. Mercimeklerimizin bir kısmını kendi evimiz için kaldırdıktan sonra kalanını da satacağız. Buradaki tarlamda 5 dönüm mercimek ektim. Karşı taraftaki tarlama da arpa ektim. Bu sene Ilısu barajından dolayı ekinlerimiz biraz geç çıktığından, gelecek sene biraz daha geç ekeceğiz. Allah bütün çiftçilerimize kolaylık versin ve işlerini rast getirsin." şeklinde konuştu.

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku