Şanlıurfa

VEKİL ÖZŞAVLI’DAN ÇİFTÇİLERE BÜYÜK MÜJDE: SULAMA KANALLARI İÇİN 209 MİLYON TL AKTARILACAK

VEKİL ÖZŞAVLI’DAN ÇİFTÇİLERE BÜYÜK MÜJDE: SULAMA KANALLARI İÇİN 209 MİLYON TL AKTARILACAK

25 Ağustos 2020 21:26
-A

+A

VEKİL ÖZŞAVLI’DAN ÇİFTÇİLERE BÜYÜK MÜJDE: SULAMA KANALLARI İÇİN 209 MİLYON TL AKTARILACAK
 
Şanlıurfa Milletvekili Doç. Dr. Halil Özşavlı’nın girişimleri sonucunda Viranşehir Pompaj Sulama Projesi ile Mardin-Ceylanpınar Cazibe Sulama Projesi için 209 Milyon TL bütçe aktarıldı. Bölge çiftçisinin sorunlarını çözmek için çalışmalarına aralıksız devam eden Şanlıurfa Milletvekili Doç. Dr. Halil Özşavlı, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Nabi Ağbal ile görüşme gerçekleştirdi. Bölge çiftçisinin sorunlarını ve çözüm yolları konusunda Naci Ağbal’a proje sunan Vekil Özşavlı GAP Bölge Kalkınma İdaresine bütçe ayrılması talebinde bulundu. Yapılan görüşme neticesinde Viranşehir, Ceylanpınar TİGEM ve Mardin’deki tarım arazilerini olumlu yönde etkileyecek olan sulama kanallarında çalışmaların hızlandırılması için GAP Bölge Kalkınma İdaresine 209 Milyon TL bütçe aktarıldı.
VİRANŞEHİR’DE 370 BİN DÖNÜM ARAZİ SUYA KAVUŞACAK
Viranşehir Pompaj Sulama Projesi 1. ve 2. Kademelerin yapım işinin bitirilmesi için ihtiyaç duyulan 40 Milyon TL’nin karşılandığını kaydeden Vekil Özşavlı, bu vesile ile Viranşehir’de 370 bin dönüm arazinin suya kavuşacağını söyledi. Viranşehirli çiftçilerin sorunlarını yakından takip ettiğini belirten Vekil Özşavlı çiftçilerinin sulama sorunu başta olmak üzere yaşadıkları sıkıntıları gidermek için çalışmalara aralıksız devam ettiklerini ifade etti.
SULAMA SORUNUNA GAP ve GES SON VERECEK
Çiftçilerin sulama sorununun GAP Sulama Kanalları ve Güneş Enerjisi ile Tarımsal Sulama yöntemleriyle çözülebileceğinin altını çizen Vekil Özşavlı yaptığı açıklamada: “ Çiftçilerimizin sorununu çözecek iki yol var. GAP kapsamındaki arazilerde sulama kanallarının bitirilmesini hızlandırmak, GAP kapsamı dışındaki tarım arazilerinde Güneş Enerjisi ile tarımsal sulama yapmak şeklindedir. GAP Sulama kanallarında çalışmalar hızlı bir şekilde ilerliyor. GES ile ilgili Ticaret ve Sanayi Bakanımız Mustafa Varank ile görüştük. Sunduğumuz projeyi çok beğendi. Tarımsal sulamada yenilenebilir ve çevre dostu enerjinin kullanılmasına destek sözü verdi. Şuan Bakanlığımız ile birlikte bu süreci götürüyoruz. İnşallah modern tekniklerle sulama ve tarım faaliyeti yürütülmesini yaygınlaştıracağız. Tarım ve tarımın öznesi olan çiftçilerimizi destekleyerek hem çiftçimizin kazancını hem de ürün verimliliği artırmayı hedefliyoruz. Her zaman çiftçimizin yanında ve destekçisiyiz. Tarım ülkemizin en önemli faaliyet alanıdır. Bu alanda dünyada söz sahibiyiz.” İfadelerini kullandı.
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

Sayfalar

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku