Genel

Yaşlılar ve gençler aylar sonra Cuma namazı kılmanın sevincini yaşadı

​Gaziantep'te Covid-19 tedbirleri kapsamında kendileri için uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasından dolayı aylarca camilere hasret kalan 65 yaş ve üstü yaşlılar ile 18 yaş ve altı gençler, uzun bir aradan sonra Cuma namazı için camilere koştu.

Yaşlılar ve gençler aylar sonra Cuma namazı kılmanın sevincini yaşadı

12 Haziran 2020 13:56
-A

+A

Yeni tip Coronavirus (Covid-19) tedbirleri kapsamında Türkiye genelinde olduğu gibi “Küçük Buhara” olarak adlandırılan Gaziantep’te de 3'üncü kez sosyal mesafeli Cuma namazı eda edildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Covid-19 salgını önlemleri kapsamında 16 Mart’ta 81 ilde toplu ibadete ara verilmesinin ardından, 2 hafta önce ilk kez Türkiye genelinde vatandaşlar, aylarca hasretle bekledikleri cemaatle kılınacak Cuma namazına kavuşmuştu.

Bu hafta da Gaziantep’te de vatandaşlar, seccadelerini alarak Cuma namazını kılabilecek alanlarda erkenden yerini aldı. Daha önce sosyal mesafe gözetlenerek işaretlenen yerlere seccadelerini seren vatandaşlar, coşku ve sevinç içerisinde Cuma namazını eda etti.

Abdestlerini evlerinde alarak cami başta olmak üzere stadyum, kapalı semt pazar yerlerine gelenlerin girişte ellerine dezenfektan sıkıldı. Seccadelerini sosyal mesafe kuralına göre seren vatandaşlar, uzun bir süre sonra cemaatle namaz kılmanın mutluluğunu yaşadı.

Geçtiğimiz salı gününden itibaren Covid-19 tedbirleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlamasına kısmen tabi tutulan 65 yaş ve üstü ile sokağa çıkma yasakları tamamen kaldırılan 18 yaş ve altı da aylar sonra camilere kavuştu.

Sokağa çıkmaları yasak olduğundan dolayı aylardır camilerden uzak kalan, vakit ve Cuma namazlarını kılamamanın hüznünü yaşayan yaşlılar ve gençler, aylar sonra Cuma namazı kılmanın sevincini yaşadı.

Ezanın okunmasıyla maskelerini takıp seccadelerini de ellerine alarak camilerin yolunu tutan yaşılar ve gençler, uzun bir aranın ardından camide cemaatle namaz kılmanın mutluluğunu yaşadı.

Uzun bir süreden sonra yaşlıların ve gençleri camide görmenin sevincini yaşadıklarını belirten Emine Uslu Cami İmam Hatibi Hüseyin Kirazoğlu, yaşlıların ve gençlerin Cuma namazına olan özleminin bu hafta bittiğini belirtti.

“Camimizde ihtiyarlarımızı ve gençlerimizi görmedikçe üzüntü duyuyorduk”

Yaşlıların ve gençlerin yaklaşık 3 aydır cami hasreti çektiğini belirten Kirazoğlu, “Rabbimize sonsuz hamdüsenalar olsun. Bu süreçte belki hepimiz gerçekten özellikle ihtiyarlarımız ve gençlerimiz, camiden mahrum kaldılar. Yaklaşık üç aydır camilerin hasretini, özlemini çektik. Camilerimiz mahzun kaldı, bizde de mahzun kaldık. Rabbimize hamdolsun. İnşallah bu süreci hep birlikte güzel bir şekilde atlatacağız. Memleketimiz, milletimiz ve ümmet için inşallah hayırlısı olur. İnşallah bu süreç bize ders olur. Camimizde özellikle ihtiyarlarımızı ve gençlerimizi görmedikçe daha büyük bir üzüntü duyuyorduk. Bu üçüncü Cuma da hem ihtiyarlarımız hem de gençlerimiz Cuma namazına iştirak ettiler. Rabbim hepsinin namazın kabul eylesin.” dedi.

“İnşallah camimiz yine o eski günlerdeki gibi cıvıl cıvıl olur”

Salgın hastalığın son bulmasıyla birlikte camilerin tekrar eski günlerine dönmesini temenni ettiklerini belirten Kirazoğlu, “Camiimizde ders halkalarımız vardı, sohbetler yapıyorduk. Uzun bir zamandır bu sohbetlerimize ara verdik. İnşallah bundan sonra daha güzel ve coşkulu bir şekilde camimiz yine o eski günlerdeki gibi cıvıl cıvıl olur. Rabbimizden niyazımız; bir an önce bu musibet ve hastalığın bir an önce son bulmasıdır. Hem memleketimiz hem ümmetimiz hem de insanlığın bu hastalık ve musibetlerden kurtulmasıdır. İnşallah Rabbim bizlere birlik, beraberlik ve saadet verir. Rabbim tüm ibadetlerimizi kabul eylesin.” ifadelerini kullandı.

“Cemaatle birlikte coşku içerisinde Cuma namazımızı kıldık”

Aylar sonra Cuma namazı kılmanın sevincini yaşadığını belirten 69 yaşındaki Halil Yağmur, “Pandemi nedeniyle uzun bir süredir devletimizin aldığı karar neticesinde camilerimizden uzak kaldık. Camilerimiz bu arada mahzun kaldı. Camilerimiz mahzun kaldığı müddetçe de üzüntü içinde yaşadık. Allah'a şükürler olsun kısmen de olsa bu sıkıntının giderilmesinin ardından camilerimize kavuştuk. Cemaatle birlikte coşku içerisinde inşallah bugün olduğu gibi bundan sonra da Cuma namazlarımızı kılacağız. Bize bu imkanı sunan yetkililere sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Rabbimize sonsuz hamd ve senalar olsun.” şeklinde konuştu.

“Bizi bugünlere kavuşturduğu için Rabbimize sonsuz şükürler olsun”

Aylar sonra tekrar Cuma namaz kıldığı için çok sevinçli olduğunu belirten 70 yaşındaki Mehmet Tekçe de, “Allah’a hamdolsun tekrar camimize kavuştuk. Önümüzdeki Cuma günü de inşallah tekrar camiye geliriz. Bizi bugünlere kavuşturduğu için Rabbimize sonsuz şükürler olsun.” diye konuştu.

“Camilerimizi ve camide namaz kılmayı özlemiştik”

Camide gönüllü olarak müezzinlik yaptığını ve aylarca hem müezzinlik yapmayı hem de namaz kılmayı çok özlediğini belirten 19 yaşındaki Mehmet Salih Atar ise, şunları söyledi:

“Rabbimize sonsuz şükürler olsun. Uzun bir dönem evdeyiz. Caminin cemaatinden, coşkusundan uzak kaldık. Camilerimizi özlemiştik. Camimize tekrar kavuştuk. Bize bugünleri gösteren, bizleri tekrardan bugünlere ulaştıran Rabbimize sonsuzca şükürler olsun. Camide sürekli cemaatle birlikte olmak, bir araya gelmek ve onlarla muhabbet etmek bizi Allah yaklaştıran bir duygudur. Uzun bir süre camiden uzak kaldık. Camiye dönmek, tekrar cemaatle buluşmak, namaz kıldırmak, imamın arkasında namaz kılmak tarifsiz bir duygudur. Rabbimize şükürler olsun.”

“Camilerimize tekrar kavuşmak bizim için çok mutluluk vericidir”

Uzun bir aradan sonra camiye gelmenin ve Cuma namazı kılmanın sevinci içinde olduğunu belirten 18 yaşındaki Ahmet Oymak da, “Uzun zamandan beri camilerimiz kapalıydı. Camilerin uzun süre kapalı kalması bizim için çok üzüntü vericiydi. Çünkü camiler Allah'ın evidir. Müslümanların ise mekanıdır. Müslümanlar, Allah'ın evinden uzak kaldığı sürece bir yokluk ve hüzün içerisindedir. Bizde bu hüznü yaşıyorduk. Rabbimize hamdüsenalar olsun ki bu hastalık sürecinin daha iyi gitmesini sağladı. Bunun neticesinde yasaklar kalktı. Artık camilerimize kavuştuk. Camilerimize tekrar kavuşmak bizim için çok mutluluk vericidir. Uzun bir aradan sonra tekrar Cuma namazı kılmanın büyük mutluluğunu yaşıyoruz. Yaklaşık üç ay namaz kılamadık. Bu süreç bize uzun seneler gibi geldi.” dedi.

18 yaşındaki Hamza Kurtoğlu ise uzun bir aradan sonra camilerin tekrar açıldığını, sürekli camide bir araya geldikleri yaşlılar ile uzun bir aradan sonra tekrar aynı safta namaz kılmanın sevincini yaşadığını belirtti.  (İLKHA)

 


Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

Sayfalar

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku